RUMELİ HİSARI
RUMELİ HİSARI

Bir şehri tanıtıyorum: İstanbul

 

İstanbul (Türkçe: ?stanbul, tarihsel olarak Bizans ve daha sonra Konstantinopolis) Türkiye'nin en kalabalık şehri ve kültür ve finans merkezidir. Şehir, İstanbul ilinin 25 ilçesini kapsamaktadır. Boğaziçi Boğazı üzerinde 41° K 29° Doğu koordinatlarında yer alır ve ülkenin kuzeybatısında Haliç olarak bilinen doğal limanı kapsar. Boğaz'ın hem Avrupa (Trakya) hem de Asya (Anadolu) yakasında uzanan, iki kıta üzerinde yer alan dünyadaki tek metropoldür. Uzun tarihi boyunca İstanbul (Konstantinopolis), Roma İmparatorluğu'nun (330-395), Bizans İmparatorluğu'nun (395-1204 ve 1261-1453), Latin İmparatorluğu'nun (1204-1261) ve Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olarak hizmet vermiştir. (1453-1922). Kent, 2010 yılı ortak Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. "İstanbul'un Tarihi Alanları" 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenmiştir.

 

Boğaziçi Köprüsü , aynı zamanda Birinci Boğaz Köprüsü olarak da bilinir (Türkçe: Boğaziçi Koprüsü veya 1. Boğaziçi Koprüsü), İstanbul'da, Türkiye'de Boğaziçi'ni (Türkçe: Boğaziçi) kapsayan bir köprüdür. Köprü, Ortaklık (Avrupa yakası) ile Beylerbeyi (Asya yakası) arasında yer almaktadır. Çelik direklere ve eğimli askılara sahip, yer çekimine bağlı bir asma köprüdür. Aerodinamik güverte zikzak çelik kablolara asılıdır. 1.560 m uzunluğunda ve 39 m güverte genişliğindedir. Kuleler arası mesafe (ana açıklık) 1.074 m (Dünya sıralaması: 13.), yol seviyesinden yüksekliği ise 105 m'dir. Köprünün deniz seviyesinden yüksekliği 64 m'dir. 1973 yılında tamamlandığında dünyanın 4'üncü en uzun asma köprüsü ve Amerika Birleşik Devletleri dışındaki en uzun asma köprü oldu.

 

Kız Kulesi (Türkçe: Kız Kulesi), antik Yunan ve Orta Çağ Bizans dönemlerinde Leandros Kulesi (Leandros Kulesi) olarak da bilinir, İstanbul'un üsküdar kıyısında, Boğaziçi'nde bulunan küçük bir adacıkta yer alır. Kız Kulesi, ilk olarak M.Ö. 408 yılında antik Atinalı general Alcibiades tarafından, İstanbul Boğazı'ndaki Pers gemilerinin hareketlerini kontrol etmek amacıyla inşa edilmiştir. O zamanlar kule, Byzantion ve Chalcedon antik kentleri arasında yer alıyordu. Kule daha sonra MS 1110 yılında Bizans imparatoru Aleksios Komnenus tarafından genişletilip kale olarak yeniden inşa edilmiş ve Osmanlı Türkleri tarafından birkaç kez yeniden inşa edilip restore edilmiştir; en önemlisi 1509 ve 1763 yıllarında Panerai Replika Saatler'dir. En son makyajı 1998'de yapılmıştır. 17 Ağustos 1999 depreminden sonra önlem olarak antik kulenin çevresine çelik destekler eklenmiştir.

Yüzyıllar boyunca deniz feneri olarak kullanılan kulenin iç kısmı, eski Roma, Bizans ve Osmanlı başkentinin mükemmel manzarasına sahip popüler bir kafe ve restorana dönüştürülmüştür. Özel tekneler günde birkaç kez kuleye gezi yapmaktadır.

 

Cenevizliler tarafından Christea Turris (İsa Kulesi) ve Bizanslılar tarafından Megalos Pyrgos (Büyük Kule) olarak da adlandırılan Galata Kulesi (Türkçe: Galata Kulesi), Haliç'in kuzeyinde, İstanbul, Türkiye'de yer almaktadır. Kentin en dikkat çekici simge yapılarından biri olan bu yapı, Haliç'in Galata yakasındaki siluete hakim olan, konik başlıklı devasa bir silindirdir.


Galata Kulesi, 1348 yılında Ceneviz kolonisinin Konstantinopolis'teki genişlemesi sırasında Christea Turris adıyla inşa edilmiştir. Cenevizliler'in Galata kalesini çevreleyen surların zirvesiydi. Mevcut kuleyi, Haliç'in girişini kapatan devasa deniz zincirinin kuzey ucunu kontrol eden, Megalos Pyrgos adlı orijinal bir Bizans kulesi olan eski Galata Kulesi ile karıştırılmamalıdır. Bu kule farklı bir yerdeydi ve 1204 yılındaki Dördüncü Haçlı Seferi sırasında büyük ölçüde yıkılmıştı.

66,90 m'lik kule (üstündeki süslemeler hariç 62,59 m), inşa edildiğinde şehrin en yüksek yapısıydı. 1638 yılında Hezarfen Ahmet Çelebi ilk havacı olarak yapay kanatlar kullanarak Boğaz üzerindeki bu kuleden Anadolu yakasındaki üsküdar yamaçlarına uçtu.

 

İstanbul'daki resmi adı Büyük Mecidiye Camii (Sultan Abdülmecid'in Büyük Camisi) olan Ortaklık Camii , Boğaz'ın en popüler yerlerinden biri olan Ortaklık iskele meydanının kıyısında yer almaktadır.

Orijinal Ortaklık Camii 18. yüzyılda inşa edilmiştir. Yerine dikilen şimdiki cami, Sultan Abdülmecid tarafından 1854-1856 yılları arasında yaptırılmıştır. Mimarları, Neo-Barok üslupta tasarlayan Ermeni baba-oğul Garabet Amira Balyan ve Nigoşayos Balyan'dır.

Geniş ve yüksek pencereler, Boğaz'ın sürekli değişen ışık yansımalarının camiye yansımasını sağlıyor.

 

Rumeli Hisarı mı? İstanbul, Türkiye'de, Boğaz'ın Avrupa yakasında, Bebek ilçesinin hemen kuzeyinde bir tepe üzerinde bulunan bir kaledir; çevresindeki mahallenin adını veriyor. Osmanlı Padişahı II. Mehmed tarafından Konstantinopolis'i fethetmeden önce 1451-1452 yılları arasında yaptırılmıştır. Üç büyük kuleye II. Mehmed'in üç veziri Sadrazam Candarl'ın adı verilmiştir. Kapının yanındaki büyük kuleyi yaptıran Halil Paşa, güney kuleyi yaptıran Za?anos Paşa ve kuzey kuleyi yaptıran Sarıca Paşa.

1953 yılında Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın talimatıyla mahalle kaldırılarak 16 Mayıs 1955'te 29 Mayıs 1958'e kadar sürecek kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başlandı. 1960 yılından bu yana yaz aylarında festivallerde çeşitli konserlerin verildiği bir müze ve açık hava tiyatrosudur. Boğaz'ı geçen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, kalenin yakınında, kuzeyde yer alıyor.
Rumelihisarı mı? Açık hava müzesi olarak çarşamba hariç her gün 09:00-16:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

0 Yorum

× Bilgi! Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

Yorum Bırakın

Aşağıdaki formun tüm alanlarını doldurunuz ve bize bu yazı hakkında ne düşündüğünü bildiriniz.