AYASOFYA CAMİ
AYASOFYA CAMİ

Ayasofya , Kutsal Bilgelik, Türk Ayasofya), İstanbul, Türkiye'de eski bir patriklik bazilikası, daha sonra cami, şimdi müzedir. Özellikle devasa kubbesiyle ünlü olan bu yapı, Bizans mimarisinin simgesi ve dünyanın en güzel yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Orta Çağ'dan kalma Sevilla Katedrali'nin 1520'de tamamlanmasına kadar yaklaşık bin yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali olmuştur.
Mevcut bina, Bizans İmparatoru Justinianus'un emriyle 532-537 yılları arasında kilise olarak inşa edilmiştir. aslında siteyi işgal eden üçüncü Kutsal Bilgelik Kilisesi (önceki ikisi de isyanlar nedeniyle yıkılmıştı). İki mimar Miletoslu Isidore ve Trallesli Anthemius tarafından tasarlanmıştır. Kilise, geniş bir kutsal emanet koleksiyonu içeriyordu ve diğer şeylerin yanı sıra, 15 metrelik (15 m) gümüş bir ikonostasise sahipti. Konstantinopolis Patriği'nin patrik kilisesi ve yaklaşık 1000 yıl boyunca Ortodoks Bizans İmparatorluğu'nun dini odak noktasıydı.
1453 yılında Konstantinopolis Osmanlı Türkleri tarafından fethedildi ve Sultan II. Mehmed binanın camiye dönüştürülmesini emretti. Çanlar, sunak, ikonostasis ve kurban kapları kaldırıldı ve mozaiklerin çoğunun üzeri sıvandı. Dışarıdaki dört minare, mihrap ve minber gibi İslami özellikler, Osmanlı yönetimindeki tarihi boyunca eklenmiştir. 1935 yılında laik Türkiye Cumhuriyeti tarafından müzeye dönüştürülene kadar cami olarak kalmıştır.
Yaklaşık 500 yıl boyunca İstanbul'un başlıca camisi olan Ayasofya, Sultan Ahmed Camii (Sultanahmet Camii), Şehzade Camii, Süleymaniye Camii ve Rüstem Paşa Camii gibi birçok Osmanlı camisine örnek olmuştur.

0 Yorum

× Bilgi! Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

Yorum Bırakın

Aşağıdaki formun tüm alanlarını doldurunuz ve bize bu yazı hakkında ne düşündüğünü bildiriniz.